Inkontinence a jak na ni?

15.09.2021

Inkontinence - jak na ni?

O inkontinenci už jste asi slyšeli. Zdá se, že je jedním z největších strašáků nás žen. A potvrzují to i nejnovější průzkumy. 

Ty udávají, že počet inkontinentních žen v naší populaci, je 30-50% - což je neskutečně vysoké číslo. Vždyť je to každá druhá z nás! Inkontinencí trpí i muži, ženy ale trápí daleko častěji.

Jak už jsem předeslala v předchozích článcích, problémy s nechtěným únikem moči se většinou řeší pomocí léků. Jen samotné léky ale často nestačí a není moc moudré si myslet, že když si vezmu prášek, udělala jsem všechno, co jsem mohla. Instantní řešení většinou nefungují.

Pojďte se do léčby tohoto nepříjemného problému zapojit více aktivně. A uvidíte, že vám přinese spoustu jiných benefitů.

Příčiny

Příčiny inkontinence jsou v podstatě dvě - ochabnutí svalů pánevního dna nebo náhlé stahy svaloviny močového měchýře.

Pro začátek si pojďme říct, proč vlastně k inkontinenci dochází?

Močový měchýř je zásobníkem pro shromažďování moči, močová trubice řídí a organizuje jeho vyprazdňování a svěrač v močové trubici brání úniku moči. Pokud dojde k narušení tohoto systému, dochází k mimovolnému neboli nechtěnému úniku moči.

K ochabnutí svalů pánevního dna dochází nejčastěji přirozeným stárnutím. V menopauze se mění hladina našich hormonů, které pomáhají správné funkci svalů pánevního dna. K vyrovnání hladiny hormonů nám může pomoci Hormonální jóga (brzy o ní vyjde samostatný článek).

Není to ale jediná příčina. S inkontinencí se často setkávají i mladší ženy, například po těžkém porodu, při obezitě, při tělesné námaze nebo po úrazech.

Druhou příčinou inkontinence jsou již zmiňované náhlé, křečovité stahy svaloviny močového měchýře. Následuje nechtěný, nekontrolovatelný únik moči. Zvýšená aktivita svalstva močového měchýře také vyvolává časté nutkání na močení.

Druhy inkontinence

Rozlišujeme několik druhů inkontinence. Pro začátek je vždy dobré pochopit, který typ nás trápí a podle toho potom postupovat dále. V tomto vám může pomoci nejlépe odborník - urolog nebo urogynekolog.

Pro představu si ve zkratce popíšeme hlavní příznaky jednotlivých druhů inkontinence:

Stresová inkontinence - je to pasivní, samovolný únik moči při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku. Co to znamená? Tohle zná asi každá maminka. Stačí mít plný močový měchýř a poskočit, popoběhnout, zakašlat nebo si kýchnout. Někdy se nehoda stane i při tom, když se smějeme nebo když zvedneme těžký předmět.

Proč se to děje? Podstatou je porušené uložení a zvýšená pohyblivost močového měchýře a močové trubice.

Tento typ tvoří až 40 % ze všech případů inkontinence.

Dobrou zprávou je, že právě u tohoto typu inkontinence, je cvičení tím, co může pomoci ze všeho nejvíce.

Urgentní inkontinence - projevuje se náhlým nucením na močení, které nelze odložit. Často i v noci. U tohoto typu inkontinence není porušeno uložení a pohyblivost močového měchýře a močové trubice, ale jde o nadměrné senzorické impulsy močového měchýře.

Tvoří 30 % všech případů inkontinence.

U tohoto typu jsou často předepisovány léky, které tlumí časté signály močového měchýře. To je ale jen jedna strana mince. Pokud není pánevní dno dostatečně pružné (neumí relaxovat), nedokáže být ani silné. Nevytvoří tak podporu pro močový měchýř a k úniku tak stejně dojde.

Z toho plyne, že i u tohoto typu je cvičení tou správnou cestou nebo alespoň nezbytným doplňkem léčby.

Smíšená inkontinence - jak název napovídá, tento druh v sobě zahrnuje příznaky stresové a urgentní inkontinence. Vyskytuje se ve 20-40 % případů.

I zde je cvičení skvělým pomocníkem.

Paradoxní inkontinence - někdy označovaná jako přebytková. K nekontrolovanému úniku moči dochází při přeplněném močovém měchýři, aniž by měl pacient nutkání na močení.

Ze všech případů inkontinence představuje tento typ asi jen 2 až 5 %.

U tohoto typu už samotné cvičení bohužel nestačí. Používá se ale jako doplňková léčba.

Reflexní inkontinence - jde o nechtěný únik moči způsobený abnormální reflexní aktivitou míšního centra. Ani u tohoto typu klient necítí potřebu se vyprázdnit a dojde tak k samovolnému úniku moči. Naštěstí není tento druh příliš častý. I tady platí, že cvičení se využívá pouze jako doplňková léčba.

Inkontinence stolice - na závěr ještě zmíním inkontinenci stolice. Není příliš častá, ale může se vyskytnout. V takovém případě je vždy na místě navštívit lékaře a využít služby zkušeného fyzioterapeuta.

Opakem inkontinence stolice je zácpa a s ní související hemeroidy. O tom ale až někdy příště.

Možnosti léčby

  • cvičení - posilování svalů pánevního dna pomáhá zmírnit především projevy stresové inkontinence. Cviky jsou jednoduché, hodně pracujeme s dechem. Je důležité si osvojit správnou techniku cviků. Ta je pro cvičení naprosto zásadní. Klientka pak může cvičit denně, doma.
  • léky - ty mohou zlepšit především urgentní inkontinenci. Tyto léky tlumí stahy přecitlivělého močového měchýře a snižují tak počet močení ve dne i v noci a naléhavost nucení na močení, podpůrným doplňkem léků může být cvičení pánevního dna
  • operace - provádí se výhradně při stresové inkontinenci. V současné době se provádí miniinvazivní závěsné operace močové trubice pomocí speciální pásky, která se aplikuje ze dvou drobných řezů na hrázi. Operace je už ale zásah do těla, který není vždy nezbytně nutný. Pomocí pravidelného cvičení můžete svůj stav zlepšit a operaci se tak vyhnout. Navíc, spousta klientek, které mají tuto operaci za sebou, popisuje recidivu (problémy se časem vrátí).
  • elektrostimulace - používá se u stresové i urgentní inkontinence a je vhodná hlavně pro lehčí stupně. Je vhodná v kombinaci s cvičením nebo jako podpůrná léčba před operací.

Tak co myslíte? Budete spoléhat na léky a nakupovat inkontinenční pomůcky? Nebo to se mnou zkusíte jinak?

Vaše M.